هوش سیال و هوش کریستالی

ریموند کتل نخستین کسی بود که هوش عمومی را به دو مولفه هوش سیال (Gf) و هوش کریستالی (Gc) تقسیم کرد.

هوش سیال به توانایی مواجهه با مسائل جدید و تجربه نشده است. این مسائل ممکن است در حوزه منطق و فلسفه و استدلال و معما و ... باشند.

هوش کریستالی نوع دیگری از هوش است که هدف آن سنجش توانایی انسانها در بکارگیری دانش های قبلی است. زمانی که از دانش ریاضی قبلی خود برای حل یک مسئله ریاضی جدید استفاده میکنید، یا تلاش میکنید با استفاده از جواب معمایی که دیروز شنیده اید، یک معمای مشابه را حل کنید، در حال استفاده از هوش کریستالی خود هستید.

تحقیقات نشان داده که این دو هوش از یک جنس نیستند. به عبارت دیگر ممکن است کسانی هوش کریستالی خیلی بالایی داشته باشند اما هوش سیال آنها کم باشد. عکس این ترکیب نیز صادق است.

دانشمندان بیش از یک دهه است که میکوشند با استفاده از تمرینها و ابزارهای مختلف به نتیجه برسند که برای تقویت هر یک از این دو نوع هوش چه می توان کرد. و اساساً آیا هر دو نوع هوش قابل تقویت است؟

در پست بعدی به توضیحات بیشتر در این خصوص می پردازیم.

/ 3 نظر / 186 بازدید
علیرضا کاشانی ثابت

مطالب منحصر به فردی را گرد آورده ای محمدرضا ! گفتم ابتدا پیام بگذارم تا بروم و آرشیو را از ابتدا تا به امروز بخوانم . از ذهن فریز شده من که امکان برقراری ارتباط ساخنه نیست اما تلاش می کنم که به خود بفهمانم .

reza baghbani

salam jenab mohandes,mesle hamishe mataleb aalie,man unchizayi ke nemitunam khub peyda konam ro site shoma peydash mikonam,thank you so much

سروش

با سلام و تشکر از مطالب خوب ارائه شده ، امیدوارم در این مورد خاص(هوش در رابطه با حافظه) فرصت داشته باشید و موضوع را به طور نسبتا کامل ارائه فرمایید.