تقویت هوش سیال

بر اساس تحقیقات محققان دانشگاه میشیگان که در نشریه ScienceDaily گزارش شد، تمرینهایی که با هدف بهبود کارایی حافظه کوتاه مدت طراحی شده اند میتوانند موجب تقویت هوش سیال بشوند. به عبارت دیگر به نظر میرسد آنچه به عنوان هوش سیال میشناسیم و آنچه تحت عنوان حافظه کوتاه مدت شناخته میشود، به شبکه های عصبی مشابهی در مغز اشاره دارند.

شاید بتوان گفت یکی از شناخته شده ترین ابزارهای بهبود حافظه تمرینهای n-back هستند. 

برای اینکه شناخت بهتری از این تمرینها داشته باشید لیست زیر را درنظر بگیرید:

A  B  R  C  R  B  F  J  B  K  K  T  Q  E  T  A  N  H  A  M  T  W  ...

به حروفی که با رنگ قرمز مشخص شده اند توجه کنید. ویژگی مشترک آنها در این است که دقیقاً سه حرف قبل نیز، همان حرف آمده است.

حال فرض کنید فردی برای شما این رشته را بخواند و از شما بخواهد هر زمان که به حرفی میرسید که دقیقاً سه ردیف قبل نیز همان حرف خوانده شده، آرام بر روی میز ضربه ای بزنید.

به این مسئله، تمرین 3Back گفته میشود. با همین شیوه میتوان تمرین 4back و ... را نیز انجام داد.

بازی کمی سخت تر این است که در هنگامی که به یک ترانه گوش میدهید یا شعر میخوانید یا ...، تلاش کنید حروفی را پیدا کنید که با فاصله مشخصی (در فارسی برای شعر و ترانه 5back به نظر گزینه خوبی میرسد) تکرار شده اند.

این تمرین از موثر ترین تمرین های بهبود هوش سیال و حافظه کوتاه مدت شناخته شده است. در آینده جدولهای بزرگتری از حروف را برای تمرین N-back روی این وبلاگ قرار میدهیم.

 

/ 2 نظر / 131 بازدید
مرشدی

سلام این تمرین به نظرم خیلی جالب و جذاب آمد. برای هر مرحله 3و4و5 ویا بالاتر این تمرین و در رتبه های عددی، حروفی، لغت و ... آیا فایلهای صوتی آماده ایی وجود دارد که بتوانیم این تمرین را انجام دهیم؟

هاجر

[ناراحت]خیلی سخته