فرسایش قدرت کنترل

فرض کنید اهل سیگار هستید و مجبور شده اید دو روز کامل خود را کنترل کنید و سیگار نکشید. تحقیقات نشان میدهد در مقایسه با شرایط عادی، سخت تر میتوانید در جایی که لازم است، جلوی خنده یا گریه خود را بگیرید!

فرض کنید مجبور شده اید به دلیل شرکت در مذاکرات متعدد، دائماً رفتار و گفتار خود را کنترل کنید. تحقیقات ثابت کرده است در مهمانیها و جلسات غیر رسمی، به سختی میتوانید خود را کنترل کنید و ممکن است حرفها و رفتارها و حرکتهایی از شما سر بزند که خودتان هم پشیمان شوید.

حتی تحقیقات نشان داده مردان و زنانی که در روابط اجتماعی یا به دلیل موقعیت شغلی به شدت رفتار و گفتار خود را کنترل میکنند در زمان رابطه جنسی نمیتوانند به اندازه سایر انسانها، روی وضعیت خود و زمان و شرایط ارضاء جنسی خود کنترل داشته باشند!

***

از چه علمی صحبت میکنیم؟ از کدام پدیده؟ از کدام دانشمند؟

از علم روانشناسی. از پدیده «فرسایش قدرت کنترل» یا Ego depletion و از مطالعات Baumeister و سایر همکاران وی.

باومایستر مطالعات خود را بر روی پدیده ای به نام «قدرت کنترل خویشتن» متمرکز نموده است. همه ما کم و بیش از این قدرت برخورداریم. میتوانیم در جایی که نباید، نخندیم. برای حفظ سلامتیمان به رغم میل باطنی به سراغ سیگار  و الکل نرویم. در یک جمع رسمی وقتی یک شوخی عامیانه مطرح میشود، جلو خنده بلند خود را بگیریم. وقتی به ایجاد رابطه با فردی از جنس مخالف برانگیخته میشویم، قواعد اخلاق و عرف جامعه را در نظر بگیریم و عقب بایستیم.

اینها همه مصداقهایی از کنترل خویشتن هستند. آنچه تحقیقات باومایستر را ارزشمند میکند این است که «قدرت کنترل خویشتن» چیزی شبیه انرژی است. وقتی خود را کنترل میکنیم به تدریج فرسوده میشویم و از این انرژی کاسته میشود. تا به جایی میرسیم که خود را رها میکنیم و به دست رویدادهای بیرونی می سپاریم.

شاید اکنون، درک پدیده هایی که در ابتدا گفته شد برای شما ساده تر باشد.

تحقیقات نشان میدهد شاد بودن، روحیه خوب و رویدادهای مثبت، این انرژی را دوباره به ما باز میگردانند.

در کدام قسمت از برنامه های روزانه خود، انرژی کنترل خویشتن را صرف میکنید؟ آیا مطمئنید که این انرژی را در جای مناسب خود صرف کرده اید؟


پی نوشت: اگر میخواهید این انرژی را تخلیه کنید(!)، این فیلم که بی صدا می باشدو 10 مگابایت حجم دارد را دانلود کنید و سعی کنید به زبان بدن زنی که در فیلم است نگاه کنید و به هیچ وجه کلماتی را که در سمت راست نوشته شده نخوانید.

/ 7 نظر / 9 بازدید
بهرنگ

با اجازه در وبلاگم این مطلب را با ذکر نویسنده و سایت ، کپی میکنم.

این خانمه چه طوری به ما در تخلیه انرژی کمک می کنه؟ به نظر من که ما باید به اون در تخلیه خشم و عصبانیتش بهش کمک کنیم!

راجع به قسمت آخرش بیشتر توضیح بده

کامی

اصلا نتونستم خودمو کنتل کنم :)))) داشتم از فضولی میمردم که نوشته هارو بخونم :))))) ممنون خیلی جالب بود. تخلیه شدم ;)

سعیده

فیلم صدا نداشت. از کلماتی که نوشته میشه چیو باید فهمید؟

roohollah ghorbani

یعنی، کنترل نفس و حرکات، بر خلاف سایر تمرین های جسمی و ذهنی، باعث افزایش این توان نمیشه؟ درکش کمی سخته.

کامی

بابا چرا متوجه نمیشین! به جای اینکه این انر‍‍‍ژيتون رو در جاي نامناسب صرف كنيد/ ميتونيد فعلا اين فيلمرو ببينيد و انرژيتون رو يكم خالي كنيد . دي