آیا روانشناسی مثبت همان مثبت اندیشی است؟

 

شاید مارتین سلیگمن را بتوان یکی از بزرگترین روانشناسان معاصر دانست. او که هم اکنون در آستانه 70 سالگی است، بیش از 5 دهه عمر خود را به مطالعه در حوزه روانشناسی اختصاص داده است. وی روانشناسی را به دو حوزه تقسیم میکند:

- روانشناسی برای شناخت بیماران و بیماریها Abnormal Psychology

- روانشناسی برای کمک به انسانهای سالم برای زندگی بهتر Positive Psychology

وی معتقد است روانشناسی دهه های اخیر عمر خود را فقط به حوزه نخست اختصاص داده و کمتر حوزه دوم را مورد توجه قرار داده است.

روانشناسی مثبت هنوز جوان است و در حدود یک دهه از تولد آن میگذرد. این علم بر خلاف روانشناسی قدیمی که بیماران را موضوع مطالعه خود قرار میداد، قرار است انسانهای سالمی را که در پی خوشحالی، رشد و موفقیت هستند مورد توجه خود قرار دهد.

بنابراین روانشناسی مثبت را با تفکر مثبت (مثبت اندیشی) هم معنا در نظر نگیرید. اگر چه ممکن است در برخی حوزه ها، حرف های مشترکی داشته باشند.

در آینده در خصوص این علم بیشتر صحبت میکنیم...

/ 5 نظر / 37 بازدید
محمد عبدالهی

با تشکر از شما که یک تنه به تغییر امید وار و مصمم هستید

ساغر

یادمه 5 یا 6 سال پیش اهدافم رو طبق اصول موفقیت روی یه برگه کاغذ نوشته بودم، نتیجه بعد از یک سال برام خیلی جالب بود. مدیر ارشد شرکتی که توش کار می کردم شده بود. بالاترین حقوق شرکت رو می گرفتم، زندگی مستقل و آرومی برای خودم درست کرده بودم. انگار همه چیز بر وفق مراد بود. نظر یکی از دوستام رو در مورد علوم موفقیت و مثبت اندیشی پرسیدم. جواب قشنگی داد. گفت من بیشتر از اینکه به فکر این باشم کی چه چیزایی می خوام، به فکر اینم که برای چی این ها را می خوام. شاید بشه گفت من الان جایی ایستادم که دوستم چند سال پیش ایستاده بود. موج مباحث موفقیت یه موضوع مهم رو جا انداخته. اونم بررسی تفاوت موفقیت با خوشبختیه . واقعیت اینه که رسیدن به خواسته ها لزوما احساس خوشبختی نمیاره و از طرفی خواسته های ما تموم شدنی نیست که رسیدن به یک سری از خواسته ها احساس شادی و رضایت دائم بما بده. حتی اگر تمام نیازهامون هم تامین باشه همیشه خواسته های جدیدی داریم که باید برای برآوردنش تلاش کنیم. من در مورد نظرات سلیگمن چند تا مقاله بیشتر نخوندم ولی تا جایی که می دونم به موضوع خوشبختی توجه بیشتری کرده.

هرمس

با درود و مهر حتما با درایتی که جنابعالی دارید، بهترین و موثرترین مطالب را در خصوص موضوع ارائه خواهید کرد. در ابن مورد نظریه تحلیل رفتار متقابل ( IT ) آقای اریک برن نیز بسیار موثر است. در موسسه فراروان آقای مهندس سیفی بسیار کاربردی در این خصوص فعالیت میکنند. 66437753

هرمس

اص

هرمس

اصلاحیه: نظریه تحلیل رفتار متقابل ( TA )