ده پایه اصلی در نظریه انتخاب ویلیام گلاسر

گلاسر ده اصل مهم را به عنوان Ten Axioms of Choice Theory مطرح میکند و به بحث در مورد هر یک از آنها می پردازد. در این قسمت به عناوین این ده اصل اشاره میکنیم و در پستهای بعدی، یکایک این اصول را مورد بحث و بررسی بیشتر قرار خواهیم داد:

اصل اول - ما نمیتوانیم رفتارهای هیچکس را «کنترل» کنیم. تنها کسی که میتوانیم رفتارهایش را کنترل کنیم، خودمان هستیم.

 

اصل دوم - تنها چیزی که میتوانیم به دیگران بدهیم «اطلاعات» است.

 

اصل سوم - تنها مشکلات روانی که در بلندمدت با انسانها همراه میمانند، «مشکلات عاطفی» است.

اصل چهارم - مشکلات عاطفی، بخشی از «زندگی حال حاضر» ما هستند.

اصل پنجم - امروز ما را آنچه در گذشته روی داده میسازد، اما نمیتوان در گذشته ماند. تنها کاری که از دست ما بر می آید، ارضاء نیازهای پایه ای در حال حاضر و تلاش برای ارضاء بهتر آنها در آینده است.

 

اصل ششم - ما در ذهن خود تصویری ذهنی از دنیای بیرون داریم که میتوان آن را «دنیای کیفی» نامید و ارضای نیازها یعنی واقعیت بخشیدن به این «دنیای کیفی».

 

اصل هفتم- تنها چیزی که وجود دارد «رفتار ما» است.

اصل هشتم - هر رفتار چهار مولفه دارد: حرکت، فکر، احساس و فیزیولوژی

اصل نهم - رفتارها انتخاب میشوند اما از میان چهار المان حرکت، فکر، احساس و فیزیولوژی، ما فقط بر روی «حرکت» و «فکر» کنترل داریم.

اصل دهم - رفتارها را با «افعال» نامگذاری میکنیم و در نامگذاری عموماً به بخشی از رفتار که برای ما به شکل ساده تری قابل تشخیص و تمایز است، توجه میکنیم.

 

ممکن است معنی و مصداق بسیاری از این اصول، هم اکنون برای شما شفاف نباشد. در آینده هر یک از آنها را به صورت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

 

پ.ن: برخی از اصول را برای فهم ساده تر در این مرحله، کمی شرح و بسط داده ایم.

/ 6 نظر / 267 بازدید
........

جناب مهندس حالا که دارید به گلاسر میپردازید میشه مبحث واقعیت درمانیش را هم باز بفرمایید؟

........

مرسی از اطلاعاتی که در اختیارم قرار دادید[چشمک]

اشكان

ممنون و متشكر

فرزانه

سلام میان این همه نظریه پرداز و روانشناس کتاب نظریه انتخاب دکتر گلاسر خیلی بدلم نشسته ، شناخت واقعیت های زندگی و انتخاب درونی اینکه احساس قدرت ، اختیار ، احساس لذت و عشق داشته باشیم و دیگران را مقصر بازخودرهای منفی آن ندانیم که در زمان ایجاد مشکلاتهای اینچنین خودمان مشاور درمانی خودمون می شیم و اونها رو بهتر حل می کنیم این برداشت من بوده شاید ناقص باشه اما در مقطعی به من کمک کرد ،امیدوارم برامون مطالب را در آینده بیشتر باز کنید. ممنون

مرجان

این کتاب به من خیلی کمک کرد

سپیده

میشه بگین این کتابو از کجا باید تهیه کنیم چون منم خیلی دنبال گشتم ولی پیدا نکردم