زمانی برای تغییر...

این متن برای شماره نوروز نشریه راه کمال نوشته شده بود، گفتیم شاید برای آغاز سال جدید متن مناسبی باشد...

دنیا تغییر میکند. اما اکثر انسانها به همراه دنیا تغییر نمیکنند. بخش کوچکی با دنیا همراه میشوند و بخش بسیار کوچکتری نیز، هستند که دنیا را تغییر میدهند.

تغییر،  یک رویداد نیست که در لحظه مشخصی روی دهد، یک روند است که در طول زمان شکل میگیرد. اما در عین حال، ما انسانها عادت داریم در لحظات خاص تصمیم به تغییر بگیریم. شروع روز، شروع هفته، شروع ماه، شروع سال، همه لحظاتی هستند که انسانها در آنها، انگیزه تغییر را بیشتر از همیشه احساس میکنند.

اکنون که در آستانه سال جدید هستیم، شاید فرصت مناسبی باشد مصمم تر از همیشه به تغییر فکر کنیم و با خود قرارهایی بگذاریم.

در سال جدید، مصمم باشیم که سرمایه خود را حفظ کنیم و افزایش دهیم و به خاطر بسپاریم که مهمترین سرمایه، ارتباطات انسانی ماست. تنها سرمایه ای که سود و بهره آن مشروع است و محدود نیست.

در سال جدید، تصمیم بگیریم به همان اندازه که به جزئیات توجه میکنیم، کل نگر نیز باشیم. آنقدر به دیدن درختان در مسیر زندگی دلمشغول نشویم که دغدغه جنگل را فراموش کنیم. رویدادهای روزمره مهم اند، اما نه آنقدر مهم که تصویر دوردست مسیر زندگی را در برابر چشمان ما تار کنند.

در سال جدید، بکوشیم مهارتهای ارتباطی خود را بهبود ببخشیم. انتظار نداشته باشیم که دیگران همه حرفها و خواسته های ما را قبل از اینکه بگوییم بفهمند و بدانیم که دیگران گاه انتظار دارند همه خواسته هایشان را بی آنکه بگویند بفهمیم!

در سال جدید، به خاطر بسپاریم که برخی چیزها در اختیار ما هستند و برخی چیزها خارج از اختیار ما. یادمان باشد که رشد و موفقیت انسانها بر اساس آنچه در اختیارشان بوده، سنجیده میشوند و با تمام وجود بکوشیم تا این دو را به درستی از یکدیگر تشخیص دهیم.

در سال جدید، با خود تکرار کنیم که انتخاب راه درست برای زندگی، به اندازه تلاش و کوشش در مسیر زندگی، مهم است. گاه آنچنان فرصت خود را صرف دویدن میکنیم، که کمتر وقتی برای انتخاب مسیر مناسب باقی می ماند.

در سال جدید، بیش از گذشته به تصمیم های خود دقت کنیم و بدانیم که جایی که امروز ایستاده ایم، حاصل تصمیمهای دیروز ماست. کاری کنیم که جایی که فردا می ایستیم، رضایت بیشتری برای ما تأمین کند.

پول و ثروت را دوست بداریم و بدانیم که ثروت، اندوخته ای نیست که در آغاز مسیر زندگی در اختیارمان قرار دهند بلکه آموخته ای است که در میانه راه به دست می آید و کم ارزش ترین چیزی است که در پایان راه موفقیت در دستان ما می ماند.

بکوشیم تا انگیزه ها، چارچوبها و ارزشهای خود را بهتر بشناسیم و به شکلی زندگی کنیم که زیباترین و متناسب ترین تصویر را از خویشتن در این چارچوبها ارائه نماییم. بدانیم که معیار نهایی موفقیت، بیرونی نیست. هیچکس نمیتواند ما را شکست خورده یا موفق بنامد قبل از آنکه ما، خود این نام را بر روی خود نهاده باشیم.

امیدواریم در سال جدید، بیش از همیشه موفق باشید...

/ 2 نظر / 81 بازدید
احمد

متن زیبا و تاثیرگذاری بود که برای سال جدید من رو مصمم تر کرد. ممنون از شما ... !

مینا طهرانی

متن قابل تامل و زیبایی بود. با اجازه در صفحه وبلاگم آن را لینک کردم!