نوروبیزینس

 

اگر گهگاه، کمی وقت بگذارید و آخرین تحقیقات و مقاله های منتشر شده در حوزه های مختلف را از سایتهایی مثل Elsevier و Emerald و Springer و ... مرور کنید، قطعاً این نکته نظر شما را جلب خواهد کرد که آخرین پیشرفتهای علمی، بیش از آنکه در حوزه های بسیار تخصصی علوم خاص در حال رخ دادن باشد، در حوزه های عمومی تر بین رشته ای در جریان است.

اگر زمانی تحقیقات و ابداعات شگفت انگیز، هر روز حوزه روانشناسی یا حوزه مدیریت مالی را تکان میداد، امروزه رشته «Behavioral Finance» روانشناسی رفتارهای انسانها را در حوزه های مالی بررسی میکند.

به همین شکل، موفق ترین و درآمدزاترین شاخه های دانشگاهی نیز عموماً از جنس بین رشته ای هستند. شاید در این میان، رشته MBA مثال خوبی باشد.

همه اینها مقدمه ای بود تا رشته جدیدی را در اینجا معرفی کنم که Neurobusiness نامیده میشود. این رشته مرز بین رشته های مدیریت کسب و کار و رشته نورولوژی است.

دانشمندان فعال در این حوزه میکوشند از یافته های عصب شناسی و دانشی که در خصوص نحوه کارکرد مغز وجود دارد، برای شناخت بهتر انسانها، کمک به آنها برای تصمیم گیری بهتر و نیز شناخت بهتر مغز استفاده کنند.

آشنایی با این رشته میتواند تأثیرات شگفتی بر مکانیزمهای تصمیم گیری ما، نحوه تحلیل ما از دیگران و درک بهتر محیط اطراف داشته باشد.

با ما در قدم گذاشتن به دنیای نوروبیزینس همراه باشید...


/ 3 نظر / 31 بازدید
امیر عباس شکوریان

در طی دوره مذاکره پیشرفته یک سوال ذهنم را مشغول کرده بود مه چطور محمد رضا از استراتژی شروع کردو به مذاکره رسید و در اداکه به روانشناسی پول و توسعه مهارتهای فردی به عبارت بهتری کوچ به دنیای روانشناسی. به نظر من ورود به این مقوله فقط وقتی می تواند موفق و اثر بخش باشه که در کنارش یک متخصص علم روانشاسی باشه چون مرز بین علم و داستان در روانشاسی در عین حال که خیلی نزدیکه خیلی متفاوت هم هست. در هر صورت مشتاقانه منتظر دیدن نتایج ترکیب علم عصب شاسی و روانشناسی و بیزینس هستم. با آرزوی موفقیت

ساغر

البته من نباید به جای محمدرضا نظر بدم ولی از اونجایی که به بیماری که در پست بعدی محمد رضا توضیح داده مبتلا هستم. فکر می کنم اجازه دارم جای هر کسی جواب بدم. من فکر می کنم دلیل اینکه محمد رضا از استراتژی به مذاکره و بعدش و به روانشانسناسی و ... رسیده عمیق شدن توی مباحثی که تدریس می کردست. این اصلا عجیب نیست. چون توی هر علمی عمیق بشید به مباحث شناختی نزدیک می شید. مهمتر از مذاکره و تتیجه اش، مذاکره کننده است. مهمتر از برنامه ریزی استراتژیک،. آدمیه که که قراره اونو پیاده کنه. ما آدم ها مجهول معادلات تمام علومیم. برای حل معادله باید مجهولش رو پیدا کرد.

حدود شش ماه پیش از یکی از دوستام که مقیم امریکا هستند و یکی از زمینه های فعالیتشون مربی گری و تیم سازی است، راجع بهش شنیده بودم.دوست دارم که بیشتر در موردش بدونم